“Cokolwiek Myślisz
Pomyśl odwrotnie.”

Paul ARDEN

09.01.2020

Ołówek - podstawowe narzędzie rysownika

Z ołówkiem każdy z nas miał do czynienia, jednak standardowa praca na zajęciach z geometrii, czy sporządzanie notatek na brzegu kartki nie umożliwiają poznania jego prawdziwych możliwości. Za to zagłębianie się w tajniki rysunku – jak najbardziej. 

olowek-prima-art

olowek-prima-art2

Każdy, kto aspiruje na rysownika lub nawet po prostu lubi rysować dla własnej przyjemności powinien orientować się w tym, jakie znaczenie ma twardość ołówka. Ten najpopularniejszy, którego używają uczniowie i który najlepiej sprawdza się podczas pisania to HB, czyli pośredni. Ołówki oznaczone literą H to ołówki twarde, które wykorzystywane są przede wszystkim do tworzenia rysunków technicznych. Ołówki oznaczone B to ołówki miękkie, które powinny znaleźć się na wyposażeniu pracowni każdego małego i większego rysownika. Narysowana nimi kreska będzie znacznie ciemniejsza i mocniejsza niż ta, która wyjdzie spod ołówka H. Poziom twardości ołówka to nic innego jak proporcje jego „składników” – grafitu i kaolinu. Ołówki miękkie (B) mają więcej grafitu, w ołówkach twardych (H) znajduje się więcej kaolinu.

Czy warto zagłębiać się w te oznaczenia? Oczywiście zależy do czego ołówek będzie wykorzystywany, ale jeśli z jego pomocą mają powstawać piękne rysunki to jak najbardziej. Tworzenie cieni i głębi w rysunku będzie o wiele łatwiejsze z odpowiednim do tego ołówkiem, a co za tym idzie, efekt będzie bardziej satysfakcjonujący. 

olowek-prima-art4

Jak w wielu dziedzinach życia tak również w rysunku – praktyka czyni mistrza. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie rysowaniem, to warto dostarczyć mu wysokiej jakości ołówki, które pozwolą na rozwijanie pasji – w końcu wielka sztuka zaczyna się od małej… :)